РЕЧНИК НА ХОЛЕСТЕРОЛА
Липиди – органични съединения участващи в клетъчната мембрана.
Холестерол – основният липид при хората и животните.
Фитостерол – основният липид при растенията (заместващ холестерола).
Лумен - работното пространство на кръвоносните съдове или пространството образувано от вътрешните стени през което тече кръвта.
LDL-холестерол - т.нар „лош холестерол”, е главната форма за пренасяне на холестерола в кръвта. Натрупва се по стените на артериите, като ги удебелява и стеснява лумена
HDL-холестерола - „Добрият холестерол”. За него се смята, че спомага за изчистването на „лошият холестерол”, натрупан по стените на артериите, и пренасянето му обратно в черния дроб, където се преработва в хормони и клетъчни мембрани
VLDL-холестерола - липопротеин, който транспортира триглицеридите.
Бета-каротен – участва във фотосинтезата при предаване на светлинната енергия към хлорофила.При Хората и животните се натрупва в черният дроб и се преобразува във витамин А.
Естер – Органични съединения получени в резултат на кондензационна реакция (при която при сливане на две молекули се отделя малка молекула – втози случай вода) на киселина с алкохол.
Естерификация – процес на взаимодействие между алкохол и кислородсъдържаща киселина, при който се получава естер и вода.
Мазнини - (олио и животинска мас) са естери на глицерина с висши органични (мастни) киселини.
Сашета – опаковки с прахообразно съдържание